Walt Disney fali

Ez a Walt Disney falka weblapja! Ha nem vagy falkatag csatlakozz!

Walt  Disney fali magazin     1.szám

                (WDFM)

 

Ez a Walt Disney fali magazinjának első száma!

 

TARTALOM JEGYZÉK

 

Ki is az a Walt Disney?...……………………

A német juhászkutya………………………………

A golden retriver………………………………………

Állatviccek……………………………………………………

A tigris…………………………………………………………

A flamingó……………………………………………………

Állatos kérdések…………………………………………

Bambiról…………………………………………………………

Névkitaláló……………………………………………………

Ötletbeküldés………………………………………………

Versek……………………………………………………………

 

 

               Walt Disney

 

Élete

Walter Elias Disneyként látta meg a napvilágot az Illinos állambeli Chicago városában, Elias Disney (1859-1941), Kanadából áttelepült farmer, és Flora Call (1868-1938) negyedik gyermekeként. Vannak akik úgy feltételezik, hogy ők nem a vérszerinti szülei, hanem csupán Spanyolországból fogadták örökbe. Elias egyébként ír, míg felesége Flora német származású volt.

Szüleivel együtt 1906-ban egy Marceline melletti farmra, Missouriba, majd 1910-ben Kansas Citybe költözött. Tanulmányait a Kansas City Public School District-ben (1907-1910) kezdte, és a Benton Grammar School-ban (1910-1911) folytatta.

Élete során ő kapta a legtöbb Oscar-díjat: 59 alkalommal jelölték, melyből 26 alkalommal nyerte el a díjat (23-t a filmjeiért és 3 emlékdíjat)


Walt Disney

Walter Elias „Walt” Disney  amerikai filmrendező, producer és forgatókönyvíró, szinkronszínész és rajzfilmgyáros. A világ leghíresebb rajzfilmkészítője és egyik legnagyobb producere. Ő alkotta meg a Disneyland vidámparkot és hozta létre fivére, Roy O. Disney segítségével a Walt Disney Companyt. Ő és csoportja alkotta meg a világon ma legsikeresebb rajzfilmfigurák többségét, köztük Disney saját figuráját, Miki egeret.

Kép



            A német juhászkutya

 

Táplálék

A részletes leírás szakértelmet kíván. Amit minden kutyatartónak tudnia kell: a kutya életkorának, egészségi állapotának, mozgásának megfelelő minőségű és mennyiségű táplálékot kell adni, ebben az állatorvos segít. Mindig legyen friss víz a kutya előtt.


Ápolás

A német juhászkutya könnyen gondozható. Naponta egyszer egy vakaróval át kell húzni majd kikefélni a szőrzetét, szükség esetén az ujjra húzott gézzel kitisztítani a fülét. A szemváladékot papírzsebkendővel kell letörölni. A kutyát fürdetni általában nem kell, csak ha az állatorvos javasolja, vedlik vagy élősködőt kell kiirtani, illetve ha belefeküdt valamilyen bűzös dologba (egyes kutyák a saját szaguk elfedése céljából tesznek ilyet). A fogkő elkerülése érdekében marhacsontot vagy száraz kenyeret rágjon a kutya. Ha mégis van fogkő, azt akár körömmel is le lehet kaparni. A karmok egy sokat mozgó kutyánál kopnak, de ha szükséges, egy durva reszelővel le kell koptatni azokat. Ha a végbélmirigy - "bűzmirigy" - begyullad, a kutya "szánkázással" jelzi ezt. Az állatorvos megmutatja, hogyan kell kinyomni a bűzmirigyeket. Bármilyen probléma adódik, és a kutyatartó nem tudja megoldani, keresse fel az állatorvost, ne kezdje el önmaga gyógyítani a kutyát.

Vérmérséklete

Igen értelmes és munkaszerető fajta. Észreveszi,sőt meg is érti, mi zajlik a környezetében, s természetes feladatának tekinti a családtagok, az otthon és család tulajdonának védelmét. Rendkívül hűséges, gyengéd, barátságos és magabiztos. Noha a család minden tagjával – a gyerekekkel is jó viszonyban van, általában különösen erősen kötődik egyvalakihez. Nem hagyja magát idegenektől megvesztegetni. Kiváló a szimata. Szőrzete minden időjárásban megfelelő védelmet nyújt, ezért a német juhászkutya nyugodtan tartható szabadtéri kifutóban is. Megjegyzendő, hogy társaság tekintetében más kutyák nem helyettesíthetik a gazda szerepét. A német juhászkutya életének központjában a gazda áll, és minden igyekezetével azon van, hogy a kedvében járjon. A fajta nem való olyan embereknek, akik sokat vannak távol otthonról, ha ugyanis nem kap elég figyelmet a gazdájától, úgy érzi,hogy büntetésben van. A német juhászkutya nagyon jól kijön a gyerekekkel, feltéve,hogy azok tisztelettel bánnak vele. Mindenképpen tudni kell róla, hogy ha a barátokkal folytatott játék eldurvul, ez a kutya a családhoz tartozó gyermekek védelmére kel. Az idegenekkel szemben óvatos, de ha a gazda azt jelzi, hogy minden rendben, akkor nem viselkedik ellenségesen velük. A család barátait lelkesen fogadja. A megfelelően szocializált német juhászkutyának sem fajtársaival, sem más háziállatokkal nem lehet gondja.

Leírása


  • Ügető típusú kutya, a lábait átlósan viszi, a mozgása térölelő. A hátsó lábaival tudjon legalább a test közepéig lépni, a mellső lábai ugyanolyan hosszúak legyenek.
  • Marmagasság: kan: 62,5 cm., szuka: 57,5 cm., az eltérés mindkét nemnél legfeljebb +/- 2,5 cm. lehet.
  • Fej: a testnagysággal arányos, a marmagasságnak körülbelül 40%-a, nem durva, de nem is túl finom. Az ajkak szárazak, feszesek, jól záródnak.
  • Fogazat: legyen teljes, egészséges (42 fog, alul 22), ollós harapású.
  • Fül: középnagy, álló (a kölykök mintegy 6 hónapig, néha tovább is lógatják, vagy befelé hajlítják a fülüket), csúcsban végződő, előre tekintő.
  • Szem: középnagy, ferde metszésű, mandula formájú, értelmet sugárzó, elevenséget, magabiztosságot fejezzen ki. A szem színe harmonizáljon a kutya szőrzetével.
  • Nyak: erősen izmolt, lebernyege nincs, a törzzsel nyugalmi állapotban mintegy 45 fokos szöget zár be, izgalmi állapotban felemelkedik, ügetés közben pedig leereszkedik.
  • Törzs: a hossza a marmagasságnak mintegy a 110-117%-a. A mellkas mély, nem túl széles. A dongás - hordó alakú - mellkas a mozgást korlátozza, mert a könyök kifordul. A has mérsékelten felhúzódó, a hát és az ágyék fejlett, erős, a mar és a far között nem hosszú. A mar hosszú és magas. Az ágyék izmos, széles. A far hosszú és enyhén, körülbelül 23 fokban csapott.
  • Farok: dús szőrzetű, legalább a csánkig ér, a kutya enyhén begörbítve hordja, izgalomban vagy mozgás közben felemeli, de a hátánál magasabbra a farok soha nem emelkedhet.
  • Elülső végtagok:a lapocka erős, hosszú, ferde helyzetű (általában 45 fokos), a törzshöz laposan illeszkedik, a könyök nem kiálló. Az alkar egyenes, a lábközép feszes, nem meredek, nem is laza.
  • Hátulsó végtagok: a combcsont és a lábszár oldalnézetben mintegy 120 fokot zár be, a comb erősen izmolt, a csánk - ugróízület - erős, feszes, a lábközép erős.
  • Mancs: kerekded, rövid, jól zárt, a talppárna nagyon kemény, rugalmas, a karom rövid, erős, sötét színű. A farkaskörmöket a néhány napos kölyöknél már el kell távolítani.
  • Színezet: leggyakoribb a fekete hát, cser barna alapszín fekete nyereggel vagy aranysárgától a szürkéig terjedő rajzolatokkal, egyszerű szürke (ordas), ordas alapszín világos vagy barna jegyekkel (angolszász nyelvterületen: sable),egyszínű fekete, ez utóbbi nagyon ritka, egyszínű fehér, ez főleg az Egyesült Államokban és Kanadában gyakori.
  • Szőrzet: sima, félhosszú szőrzet ("Stockhaar"): a fedőszőr durva, tömör, a szőrszálak szorosan simulóak. Sima, hosszú szőrzet ("Lang-stockhaar"):az egyenes szálak hosszabbak, ez a szőrzet az időjárással szemben nem olyan ellenálló, mint a félhosszú szőrzet. Hosszú szőrzet ("Langhaar"): aljszőrzet többnyire nincs, az időjárással szemben nem ellenálló, Magyarországon az ilyen szőrzetű kutya nem tenyészthető.
  • Testsúly: 35-43 kg.


Német juhászkutya

A német juhászkutya Németországból származó nagytestű kutyafajta. Okos, kedves, játékos kutya, és mindemellett hűséges társ. Gyakran alkalmazzák nyomozó-, mentő és vakvezetőkutyaként, de ideális háziállat lehet egy családnak is, mert remekül megérteti magát a gyerekekkel.

Képek

       A Golden retriver

 

Kialakulása

Származási helye: Nagy-Britannia.

Kialakulása Lord Tweedmouth  nevéhez fűződik. Többféle elmélet is létezik kialakulására:

  • Sárga retrievert kereszteztek egy májszínű Tweed Water Spániellel.
  • Sárga labrador retrieverből, Ír szetterből és Tweed spánielből alakult ki.
  • Tweed spánielből és könnyebb felépítésű Újfoundlandiból alakult ki.
  • Orosz cirkuszi kutya.

1913-ban választották külön a színük szerint. 1920-ban fogadta el az FCI, mint önálló fajtát.

Típusai

  • Munkatípus: könnyedebb felépítésű. Vékonyabb , hosszabb fej, sötétebb szőrszín, élénk temperamentum, karcsúbb, ruganyosabb, gyorsabb.
  • Kiállítási típus: dúsabb, hosszabb szőrzet, robusztusabb felépítés, világosabb szőrszín, határozottabb stop.
  • Európai típus: Szőrszíne az arany világosabb árnyalata. Rövidebb szőrű, mint az amerikai. Lába rövidebb az amerikainál, így megjelenése zömökebb. Jól pigmentált. Jó szögellésű elöl, hátul.
  • Amerikai típus: orr és fej része finomabb. Színe középarany, rézvörös, de sosem krém. Mellső szögellései szerényebbek, hátul olykor túlszögellt.


Általános megjelenés


Kiváló vízi vadász

Megjelenés

Szimmetrikus, harmonikus, élénk, erőteljes, barátságos kifejezés.

Karaktere

Engedelmes, intelligens, természetes hajlammal a munkára, barátságos emberekkel, állatokkal. Bizalommal teli, szeretetreméltó.

Tulajdonságai

Marmagasság

  • Kan: 56–61 cm,
  • Szuka: 51–56 cm

A mellcsonttól a farig mért hossz enyhén nagyobb, mint a marmagasság 12-11 arányban.

Tömege

  • Kan: 33–38 kg
  • Szuka: 29–34 kg

Külseje

  • Színei:arany, krém, vörös (nagyon ritka)


Mozgásigénye

Mindennap legalább egy órás sétáltatásra, azonkívül futtatásra és tágas kertre van szüksége.

Golden retriver

A golden retriever (arany retriever) egy kutyafajta. Kedves, élénk természete, remek idegrendszere miatt a nem ölebre vágyó városlakók egyik ideális barátja.

Kép


            Állatviccek

 

Fióka


Az órásnak fia születik. Szépen növöget, cseperedik, de nem mond semmit. Hároméves korában odaáll az apja elé és megszólal:

-Kakukk!


                                                    *


Egerek

 

Két nagyképű egér beszélget.

-         Azt mondja az isten, hogy én vagyok a világon a legklasszabb!

-         Hogy? Én ilyet soha nem mondtam.


                                  *


A szemüveges nyúl

 

- Doktor úr biztos megjavul a látásom, ha sok répát eszem?

- Asszonyom, látott már maga szemüveges nyulat?



                                                   *


Nyuszika hátra, bolt zárva

 

Az állatok sorban állnak az erdei közért előtt. Nyuszika megy előre, de a medve elkapja és ráförmed:

-         Mi itt sorban állunk reggel óta, te meg most jöttél és már előre akarsz somfordálni?

Másnap megint sorban állnak az állatok a közért előtt. Megint jön a nyuszika és menne előre. A medve ismét elkapja. Olyan pipa rá, hogy se szó, se beszéd hátradobja a sor végére. Nyuszika lehuppan a fűre és megszólal:

-         Na, úgy látszik ma sem nyitok ki.


                                                      *


Egy nyúl nem csinál nyúlat…


Vén kecske is bak


Kacsalábon forgó kacsa.

               A tigris

 

Elterjedése

A tigris korábban a Közel-Kelettől a Távol-Keletig Ázsia jelentős részén előfordult. Mára szabadon csak Kínában, Tibetben, Szibériában, Mongóliában, Malajziában, Thaiföldön, Nepálban és Indiában lelhető fel.

Élőhelye igen változatos, a trópusi esőerdőkben, a száraz erdőkben, a mangrove-mocsarakban és a magas füvű területeken egyaránt megtalálható. A legtöbb tigris erdőkben, illetve füves területeken lakik, amihez bundájuk mintázata is alkalmazkodott. Bár első látásra kirívónak tűnik a fekete csíkozás narancssárga alapon, de a száraz, narancssárgás árnyalatú fűben nagyon jól el tud rejtőzködni.

Életmódja

A tigrisek magányos állatok, hosszabb ideig csak a nőstény és utódai élnek együtt. Bár egész nap aktívak lehetnek, főleg alkonyat után és éjszaka vadásznak. A legtöbb macskafélétől eltérően a tigris szereti a vizet, jól és kitartóan tud úszni. A nagymacskák közül csak a jaguár, halászmacska és a tigris számítanak jó úszónak, a tigriseket gyakran látni, amint tavakban és folyókban úsznak.

Visszahúzható karmainak és erős lábainak segítségével kiválóan mászik fára, és hatalmas, akár 8-10 méteres ugrásokra is képes. A hímek és a nőstények egyaránt saját territóriumot birtokolnak, a hímeké többszöröse lehet a nőstényekének, és egy hím területe több nőstényét is átfedheti. Területük határát állandóan jelölik a jellegzetes tereptárgyakra spriccelt vizeletükkel, valamint karmolásnyomokkal. Nincs természetes ellenségük, egyedül az ember jelent számukra veszélyt, míg a kölyköket kifejlett fajtársaik ölhetik meg.

A tigris fő táplálékát a nagytestű patások képezik, szarvasok, antilopok, vaddisznók, bivalyok, de akár a fiatal elefántot vagy orrszarvút, sőt alkalmanként medvéket, leopárdokat és krokodilokat is zsákmányolhatnak. Emellett azonban a kis testű fajok, mint például madarak, rágcsálók, békák és halak számára is veszélyt jelent, de a dögöt sem veti meg. Általában nem eszik minden nap, egy-egy sikeres vadászat után azonban egyszerre akár 40 kg húst is elfogyaszt. A kisebb zsákmányállatokat a tarkóra mért harapással öli meg, míg a nagyobb testű prédának a torkát harapja át, így fojtva meg áldozatát. Átlagosan 10-20 vadászatából mindössze egyszer jár sikerrel.

Nem nevezhető tipikus éjszakai vadásznak, nappal is gyakorta kóborol, territóriuma határait újra kijelölve. Naponta 35–40 km-t is megtesz, vizeletével, végbélmirigyének váladékával sokáig fennmaradó szagjeleket hagy maga után. Vadászata során a már kijárt ösvényeken settenkedik nesztelenül, lesve a préda felbukkanását. Vadat észlelve odalopakodik a közelébe, mindig figyelve, hogy a szél szembefújjon, így az elejteni kívánt áldozat nem érezheti meg a közelgő tigrist, majd pár hatalmas ugrás után megragadja azt. A veszélyes önvédelmi fegyverrel, aganccsal, szarvval rendelkező állatoknak a torkát ragadja meg, a vaddisznóra egyszerűen, macskamódra ráveti magát. Főleg nagyobb patás állatokat zsákmányol, de Szibériában ínséges időkben, vagy ha a rágcsálók nagyon elszaporodnak, egerészésre is adja néha a fejét. Kerüli az emberlakta vidékeket, de India sűrűn lakott folyópartjain emberevő példányok is kialakulhatnak. Ezek főleg beteg vagy idős tigrisek, amelyek felfedezik, hogy az embert könnyebb elejteni, mint a dzsungel vadjait. Az elejtett zsákmányt sosem kezdi ott helyben elfogyasztani, azt mindig elhurcolja valami védett bozótba. Egyszerre 35–40 kg húst is képes megenni. Ha jóllakott, a maradékot elrejti, fűvel, ágakkal befedi. Az így elrejtett zsákmányához később visszatér, még akkor is, ha az már oszlásnak indult. Kitűnően úszik, képes a víz alá is lebukni halászat közben. Ha melege van, szívesen hűsöl a vízben órákon át.


Szaporodása

Tigriskölyök

A tigriseknek nincs kitüntetett szaporodási időszakuk, bár az északabbi területeken élők többnyire csak télen párzanak, így tavasszal jönnek világra az utódaik. A nőstények mindössze 3-6 napig ivarzanak, ezt átlagosan 103 napos vemhesség követi, melynek végén 1-2, de általában 2-3 kölyök látja meg a napvilágot. Születéskor súlyuk 780-1600 gramm, szemük csak a második héten nyílik ki. A kölykök 3 hónapos korukig szopnak, szilárd táplálékot már a második hónaptól kezdve fogyasztanak, de csak másfél éves korukban válnak önállóvá. A nőstény egyedül neveli utódait, akik féléves koruktól követik anyjukat a vadászatok során is, azonban általában 2-3 éves koruk között hagyják el végleg a szülőterületüket. Az ivarérettségüket 3-4 éves korukban érik el. Várható élettartamuk a szabad természetben ritkán haladja meg a 10 évet, fogságban azonban 20 évnél is tovább élhetnek.

Kép

             A flamingó

 

(Rózsás flamingó)

Megjelenése

Testhossza 125–145 centiméter, szárnyfesztávolsága 140–165 centiméter, testtömege 2,1–2,8 kilogramm, a tojó kisebb és könnyebb mint a hím. Teste és lába karcsú és hosszú. Csőre rózsaszín, a hegye mélyfekete. Tollazatának színe fehér és halványrózsaszín, a szárnya felső része sötétrózsaszín, alsó része pedig fekete. A karibi flamingót annak sötétebb árnyalatú és egyöntetű rózsaszín tollazata különbözteti meg a rózsás flamingótól.

Életmódja

Hosszú lábaival a sekély vízben gázolva, horgas csőrével szántja az iszapot, nyelvével kiszorítja a vizet és a finom iszapot és a csőrében lévő szűrőkkel kiszűri az apró rovarokat, férgeket és moszatokat. Megzavarása esetén nagy zajjal, a vízen taposva szerzi meg a repüléshez szükséges sebességet, kinyújtott nyakkal repül. Egy lábon, fejét a testéhez szorítva alszik.

Szaporodása

Nagy telepekben, szigetekre rakja iszapból készült fészekkúpját, melybe 1 tojást tojik, majd 28–31 napig kotlik rajta. A fiókák fészekhagyók, a tojásból kikelve azonnal vízre szállnak.

Kép

 

 

 

 

 

 

       Állatos kérdések

 

Az állatos kérdések mindig azokról az állatokról szólnak amiknek megtalálod a leírását a magazinban!

 

 

1.Mekkora a német juhászkutya testsúlya?

 

a) 30kg

b) 35-43kg

c) 36-40kg

 

2.Milyen vízivadász a golden retriver?

 

a) jó

b) nem jó

c) kiváló

d) rossz

 

3. Mennyi a tigrisek vemhességi ideje?

 

a) 103 nap

b) 1 hónap

c) 100 nap

 

4. Mennyi ideig kotlik a Rózsás flamingó?

 

a) 40 nap

b) 1 hét

c) 28-31 nap

5. Milyen hosszú a rózsás flamingó?

 

a) 135 cm

b) 125-145cm

c) 140 cm

 

6. Milyen mintázatú a tigris?

 

a) pöttyös

b) kockás

c) csíkos

 

7. Milyen állat szeme ez?

 

a)Tigris                      

b)flamingó

c)német juhászkutya

 

8. Mekkora a golden retriver szuka tömege?

 

a)80 kg

b)51-56kg

c)50-56kg

 

9. Mindig milyen víz kell a kutya elé?

 

a)mindegy

b)friss

             Bambi

 

Bambi egy 1942-ben megjelent amerikai animációs film. A film Felix Salten regénye alapján készült. Zenét pedig annak idején Oscar díjra is jelölték.

Történet

A történet Bambi, a kis őz születésétől indul. Végig követi az első lépéseit, első szavait, első kalandjait. Láthatjuk, hogyan ismerkedik meg az őt körülvevő szűkebb és tágabb környezettel, melyben, hol édesanyja, hol kis barátai, Toppancs nyuszi és Virág, a borz segítenek.

Megtapasztalja a veszélyt, melyet főként a vadász jelent számukra, majd a bánatot melyet édesanyja elvesztése miatt érez. De nem marad magára, mert apja az erdő Nagyhercege, magához veszi és felneveli. Fiatal szarvas korában aztán a szerelem is utóléri. Szarvashoz illően meg is küzd a választottjáért, majd egy erdőtűzből való sikeres menekülés után maga is családot alapít.

Kép

 

          Névkitaláló

 

T_gr_s

B_mb_

B_rz

Fl_m_ng_

G_ld_n r_tr_v_r

D_lm_t_

W_lt D_sn_y

M_ck_y M_ _s_

Sz_rv_s

N_m_t j_h_szk_ty_

 

 

 

 

           Ötletbeküldés

 

Küldd be ötletedet, hogy mi legyen a következő számban!

 

 

              

 

 

 

 

 

 

               Versek

 

 

Kutyasétáltatás


A vasúti töltés mellett
Ócska hinta lánca kerreg,
Ahogy löknek rajta egyet
Áll, s hallgatja két legény,
A kutyám meg én.

A sportpályán labda pattog
Lompos kamasz hangja harsog,
Mert Ő akar dobni taccsot
Megy tovább a két legény,
A kutyám meg én.

Összehajló hársak alatt
Szerelmespárt rejt lenn a pad,
A világ rajtuk kívül marad
Elsétál a két legény,
A kutyám meg én.

A parkon át keskeny járdán
Ősz aggastyán baktat sántán,
Botra görbült múltja - hátán
Félreáll a két legény,
A kutyám meg én.

A délután estbe vénül
A park is álmodni készül
A sötétség ráül végül
Hazatér a két legény,
A kutyám meg én.


              Játéklista

 

Állatos kérdések

Névkitaláló

 

Küldd el a megoldásokat az ebneveldén nekem: GolddogTenyészet  -nek



Sajnos a képeket nem hozza be de majd megpróbálom megcsinálni hogy behozza!






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 2
Heti: 1
Havi: 1
Össz.: 1 606

Látogatottság növelés
Oldal: WDFM 1.szám
Walt Disney fali - © 2008 - 2024 - waltdisneyfali.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »